Polecamy

Czym wyczyścić żelazko?

Czym wyczyścić żelazko?
/
/
Porady
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przypalone żelazko może być dla nas niemałym problemem. Wiele osób rozważa wtedy kupno nowego żelazka. Nie musimy jednak tego robić. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie przypalonego żelazka. Poznaj niektóre z nich.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Najczęściej przypalamy żelazko podczas prasowania bez wody lub w momencie, kiedy do środka żelazka dodajemy wodę twardą. Przypalony materiał na stopie żelazka nie jest jednak powodem do niepokoju. Istnieje wiele sposobów na to, by łatwo pozbyć się tego przykrego zabrudzenia.

Ocet 

Przypalone żelazko bardzo łatwo wyczyścimy za pomocą octu, który jest uniwersalnym środkiem czyszczącym. Na ściereczkę bawełnianą wlewamy nieco octu oraz pocieramy za jej pomocą stopę żelazka. Czarny osad powinien po takim czyszczeniu całkowicie zejść i być niewidoczny. Można na koniec wytrzeć żelazko za pomocą ścierki nasączonej jedynie wodą. To bardzo bezpieczny sposób na czyszczenie żelazka, zarówno o stopie teflonowej jak również ceramicznej.

Soda oczyszczona

Drugim ekologicznym środkiem na czyszczenie żelazka po przypaleniu jest soda oczyszczona. Z sody oraz wody wykonuje się pastę, którą idealnie można wyczyścić powierzchnię żelazka. Nie sprawia również problemu podczas czyszczenia, ponieważ nie zostawia żadnego zapachu ani nie uszkadza powierzchni teflonowych i ceramicznych. Sodę oraz ocet można łączyć, co daje jeszcze lepszy efekt. 

Pasta do zębów 

Do czyszczenia żelazka bardzo dobrze nadaje się również pasta do zębów. Dzięki niej można czyścić aluminiowe żelazka. Na płytę żelazka wyciskamy nieco pasty do zębów, a następnie po rozprowadzeniu jej na jego powierzchni, pocieramy za pomocą bawełnianej ściereczki. Pastę po czyszczeniu należy bardzo dokładnie wyczyścić, by nie pozostała na powierzchni żelazka, ponieważ po podgrzaniu może spalić się i doprowadzić do kolejnego zabrudzenia prasowanej tkaniny.

Biała świeca 

Ciekawym pomysłem na czyszczenie żelazka jest wykorzystanie do tego celu wosku z białej świecy. Świecę pocieramy lekko nagrzanym żelazkiem, by wosk przykleił się do stopy żelazka. Następnie usuwamy go za pomocą ściereczki. Aby na żelazku nie pozostał tłusty film po świecy, należy wyprasować szary papier albo gazetę, która wyczyści do końca jego teflonową powierzchnię.

Paracetamol 

Bardzo mało znanym sposobem na usuwanie przypalenia z żelazka jest smarowanie lekko nagrzanego żelazka za pomocą tabletki paracetamolu. Przytrzymujemy ją za pomocą szczypiec i przykładamy do przypalonego miejsca. Później żelazko można wyczyścić wilgotną ściereczką. 

Folia aluminiowa 

Przy czyszczeniu żelazka z przypalenia również pomocne może okazać się użycie kawałka folii aluminiowej. Można zacząć ją prasować za pomocą średnio nagrzanego żelazka. Aby efekt był jeszcze lepszy, na folię sypiemy nieco soli.  

Lekkie przypalenia można usuwać za pomocą prasowania ręcznika frotte. Jego nieco grubsze włókno sprawia, że zatrzymywane są w nim przypalenia z żelazka. Może być to dobry sposób na szybkie pozbycie się niewielkich przypaleń.

Profesjonalne środki 

Istnieją również profesjonalne środki na przypalenia teflonowych powierzchni. Warto mieć je w swoim domu, ponieważ nie uszkadzają ceramiki ani teflonu. Podobne środki mogą być użyte do patelni czy garnków z taką powierzchnią. Jeśli nie mamy akurat tych preparatów, może przydać się nam również płyn do czyszczenia kominków. Jest on delikatny dla takich powierzchni i wyjątkowo skuteczny, ponieważ usuwa nawet stare i trudne do usunięcia przypalenia. 

Jak uniknąć przypalenia stopy żelazka?

Aby nie przypalić żelazka, należy przystosować temperaturę prasowania do materiału, jaki prasujemy. Starajmy się również unikać wlewania do żelazka wody prosto z kranu. Najlepiej zainwestować w dzbanek filtrujący, dzięki któremu nie tylko unikniemy przypalenia, ale również znacznie wydłużymy żywotność naszego sprzętu. Na stopie żelazka często odkłada się kamień zgromadzony w wodzie. Jeśli użyjemy przefiltrowanej wody, wtedy zmniejszy się prawdopodobieństwo przypaleń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
/
Jak tworzenie responsywnych stron internetowych wpływa na sukces Twojej firmy?
Odkryj, w jaki sposób adaptacyjny design stron internetowych może zwiększyć widoczność Twojej firmy w sieci i przyciągać większą liczbę klientów.
Jak optymalizacja zarządzania awariami przyczynia się do zwiększenia efektywności produkcji?
/
Jak optymalizacja zarządzania awariami przyczynia się do zwiększenia efektywności produkcji?
Odkryj, jak skuteczna optymalizacja procesów związanych z zarządzaniem awariami może zwiększyć efektywność produkcji. Przeczytaj i dowiedz się, jak zadbać o lepszą organizację i redukcję strat w Twojej firmie.
Poradnik użytkownika – jak wybrać idealne gniazda i wtyczki PCE dla twojego domu
/
Poradnik użytkownika – jak wybrać idealne gniazda i wtyczki PCE dla twojego domu
Przeczytaj nasz praktyczny poradnik, w którym dowiesz się, jak korzystając ze stacji i wtyczek PCE odpowiednio dostosować do swoich potrzeb sieć elektryczną w domu.