Polecamy

Szukasz monitora do gier? Na to musisz zwrócić uwagę

Szukasz monitora do gier? Na to musisz zwrócić uwagę
/
/
Komputery stacjonarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniego monitora do gier znacząco wpływa na komfort użytkowania komputera. Jeśli chcesz, żeby czas spędzony przed ekranem był przyjemnością, a nie męczącym wytężaniem wzroku, przy zakupie zwróć uwagę na te parametry.

Rozdzielczość

Chociaż wydaje się to oczywiste, nie należy traktować kwestii rozdzielczości monitora po macoszemu. Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów dostrzeżesz w grach i filmach. Najbardziej popularne rozdzielczości monitorów dostępnych na rynku to:

  • Full HD lub FHD, czyli 1920×1080 – wyróżniają się przede wszystkim przystępną ceną i zgodnością z większością kart graficznych,
  • Quad HD, QHD lub Widescreen Quad HD, czyli 2560×1440 – cechują się wysoką częstotliwością odświeżania, a w dodatku są w stanie wyświetlić do 77% więcej informacji na ekranie,
  • 4K Ultra HD lub UHD, czyli 3840×2160 – chociaż oferują imponującą szczegółowość obrazu, to jeśli zależy Ci również na dobrej częstotliwości odświeżania, za monitor Ultra HD zapłacisz co najmniej kilka tysięcy.

Chociaż gładkie tekstury i ostry obraz w grze są zachęcające, warto dostosować rozdzielczość do swoich potrzeb, ponieważ, niestety, w parze z większą rozdzielczością idzie także większa cena.

Rodzaje matryc

Na dzień dzisiejszy znajdziemy na rynku monitory gamingowe z trzema głównymi typami matryc. Pokrótce przybliżymy wady i zalety każdej z dostępnych technologii.

Matryca TN (Twisted Nematic Film)

Chociaż jest to jedna z najstarszych technologii dostępnych na rynku, wciąż wyróżnia się wysoką częstotliwością odświeżania i krótkim czasem reakcji. W dodatku są to niezwykle przystępne cenowo typy matryc, dostępne zarówno w budżetowych, jak i droższych monitorach. Niewątpliwym minusem matryc TN jest dużo gorsze odwzorowanie kolorów i niski współczynnik kontrastu. Charakteryzuje się także wąskim kątem widzenia, jednak z racji, że najczęściej wybierana jest przez miłośników FPS, dla większości graczy nie stanowi to problemu.

Matryca IPS (In-Plane Switching)

To najlepsze rozwiązanie dla graczy, którzy cenią sobie nowinki na rynku. Dopiero przy najnowszych grach pokaże, na co naprawdę ją stać z najbardziej stabilną jakością obrazu i wspaniałym odwzorowaniem barw. Matryca IPS to także głęboka czerń i szeroki kąt widzenia, jednak mimo wielu zalet przy zakupie wciąż warto zwrócić uwagę na jej wady. Przede wszystkim jest to tzw. IPS glow, czyli biała poświata widoczna szczególnie podczas grania w ciemnych pomieszczeniach, oraz czas reakcji dłuższy niż w przypadku matryc TN. Wciąż są to jednak wysoko oceniane matryce, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Matryca VA (Vertical Alignment)

Łączy w sobie zalety matryc TN i IPS, dlatego jest dobrym kompromisem i rozwiązaniem, które coraz częściej dostrzegamy na rynku monitorów gamingowych. Oferuje wyższe poziomy czerni i wyższy współczynnik kontrastu niż inne matryce, jednak przy przejściu z czerni do szarości charakteryzuje się długim czasem reakcji, przez co może powodować efekt rozmazanej czerni przy wyświetlaniu ruchu. Gwarantuje szerszy kąt widzenia niż matryce TN, jednak mniejszy niż matryce IPS.

Zakrzywiony ekran – czy warto?

Na popularności zyskują monitory gamingowe z zakrzywionym ekranem, ale tak naprawdę, czym różnią się one od tradycyjnych modeli?

  • Łatwiej objąć je wzrokiem, niezależnie od przekątnej monitora.
  • Znacznie ograniczone są w nich zniekształcenia w rogach ekranu.
  • Pozwalają na lepszą perspektywę widzenia, dostosowaną do budowy ludzkiego oka.
  • Świetnie sprawdzi się w przypadku łączenia wielu monitorów ze sobą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Robot do mycia podłóg: Czyszczenie bez wysiłku dla nowoczesnego domu
/
Robot do mycia podłóg: Czyszczenie bez wysiłku dla nowoczesnego domu
W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz bardziej intensywne, szukamy rozwiązań, które ułatwią nam codzienne obowiązki domowe. Jednym z takich rozwiązań jest robot do mycia podłóg, który oferuje nie tylko skuteczne czyszczenie, ale także oszczędność czasu i wysiłku.
Gdzie są stosowane lampki sygnalizacyjne?
/
Gdzie są stosowane lampki sygnalizacyjne?
Lampki sygnalizacyjne to urządzenia, które pełnią funkcję ostrzegawczą, informacyjną lub sygnalizacyjną. Stosowane są w różnych branżach i miejscach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. W poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze obszary, w których używane są lampki sygnalizacyjne.
iPad: Nowa era mobilnej produktywności i rozrywki
/
iPad: Nowa era mobilnej produktywności i rozrywki
iPad: Nowoczesne urządzenie mobilne, które rewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy, tworzymy, uczymy się i bawimy się. Odkryj jego zalety i różnorodne zastosowania w naszym ciekawym artykule.