Polecamy

Jak wyczyścić klawiaturę komputera? Najlepsze sposoby

Jak wyczyścić klawiaturę komputera? Najlepsze sposoby
/
/
Porady
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie klawiatury w laptopie lub komputerze wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Sprawdź, jak zrobić to szybko i dokładnie. 

Jak wyczyścić klawiaturę krok po kroku

W pierwszej kolejności postaraj się delikatnie wytrzepać klawiaturę. Możesz w ten sposób pozbyć się największych zanieczyszczeń. Następnie przygotuj:

– patyczki do uszu,

– sprężone powietrze,

– szeroki pędzel,

– bawełnianą szmatkę i preparat do elektroniki.

1.  Zwilż patyczki do uszu alkoholem izopropylowym – dzięki niemu łatwiej pozbędziesz się bakterii oraz zanieczyszczeń. Należy jednak uważać, by większe zanieczyszczenia nie wniknęły w głąb klawiatury.

2.  Większe zanieczyszczenia wymieć za pomocą dużego pędzla. Przy wymiataniu okruchów i kurzu nie wykonuj gwałtownych ruchów, ponieważ klawiatura może ulec uszkodzeniu.

3.  Jeśli w klawiaturze nadal pozostają zanieczyszczenia, możesz je usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Do opakowaniu preparatu zazwyczaj dołączona jest długa i cienka rurka. Należy umieścić ją w otworze na górze puszki. Rurkę umieść tuż przy klawiaturze, w zagłębieniach i wpuść powietrze do otworów. To powinno wypchnąć większe zanieczyszczenia. Rurkę trzeba kierować w bok, a nie w głąb klawiatury, by zanieczyszczenia wydostały się z zagłębień, a nie wpadały niżej pod klawisze.

4.  Po wyczyszczeniu klawiatury z największych zanieczyszczeń, przetrzyj ją za pomocą szmatki, zwilżonej w środku do czyszczenia elektroniki. Przed użyciem klawiatury należy poczekać około 15 minut, aby całkowicie wyschła.

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Klawiatury w laptopach również często się brudzą, ale ich czyszczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Klawiatury do komputerów stacjonarnych są możliwe do rozłożenia na mniejsze części – wyjęcie każdego klawisza z osobna nie powinno stanowić problemu. Klawiatura w laptopie z kolei jest integralną częścią z jego obudową, dlatego jej czyszczenie jest nieco trudniejsze.

Do czyszczenia klawiatury w laptopie będziesz potrzebować:

– suszarki do włosów – będzie odpowiednia do wydmuchiwania okruchów i kurzu, to tańszy odpowiednik sprężonego powietrza – w końcu praktycznie każdy z nas ma w swoim domu suszarkę. Jest też bezpieczniejsza od patyczków namoczonych w alkoholu, ponieważ nie zamoczymy nią styków,

– taśmy samoprzylepnej – pozwoli ona na zebraniu resztek kurzu oraz mniejszych zanieczyszczeń. Jeśli nie masz przy sobie taśmy, możesz użyć również modeliny,

Na początku koniecznie przetrzyj klawiaturę środkiem do elektroniki. Możesz również użyć samej suchej ścierki z mikrofibry. Za pomocą strumienia powietrza z suszarki skierowanego w bok, wydmuchaj zanieczyszczenia, takie jak okruchy i kurz. Pamiętaj jednak, by powietrze było zimne! Laptop nie może się zbyt mocno przegrzewać, bo źle wpływa to na elektronikę.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości, czy klawiatura jest czysta, koniecznie użyj modeliny lub taśmy samoprzylepnej, Naklejaj ją i następnie delikatnie odrywaj od klawiatury.

Częste czyszczenie klawiatury jest wskazane, ponieważ dzięki temu utrzymasz ją w dobrej kondycji. Zbierający się w niej kurz jest nie tylko niehigieniczny, ale może doprowadzić do przepalania się styków, co w konsekwencji uniemożliwi korzystanie z niej.

Warto dbać o klawiaturę na bieżąco – nie jedz nad nią ani nie pij napojów. Dbaj, by laptop był zamknięty, kiedy z niego nie korzystasz. Jeśli masz w domu zwierzaka, koniecznie zainwestuj w oczyszczacz powietrza – dzięki temu sierść nie będzie zanieczyszczała klawiatury ani komputera.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik do tworzenia domowego projektu robotyki z wykorzystaniem Arduino i Raspberry Pi
/
Poradnik do tworzenia domowego projektu robotyki z wykorzystaniem Arduino i Raspberry Pi
Dowiedz się, jak zacząć przeprowadzać własny projekt robotyki z pomocą Arduino i Raspberry Pi. Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przyspieszyć proces budowy.
Nowe roboty sprzątające od Xiaomi!
/
Nowe roboty sprzątające od Xiaomi!
Na rynku chińskim pojawiły się już najnowsze, innowacyjne roboty sprzątające od Xiaomi.
Jak niezawodne narzędzia dla amatora elektroniki dostępne na sklep.avt.pl
/
Jak niezawodne narzędzia dla amatora elektroniki dostępne na sklep.avt.pl
Poradnik dla miłośników elektroniki, który pomoże ci w wyborze idealnych narzędzi dostępnych w sklepie avt.pl, takich jak multimetry, oscyloskopy, lutownice i wiele innych.